
Kurią pusę pasirinksi tu? Skirtingi vaidmenys patyčių situacijose.
Patyčios – tai įvairus agresyvus elgesys, kurio tikslas yra pažeminti ir įskaudinti kitą žmogų. Būdama/s mokykloje, internete ar kitoje vietoje, kur yra bendraamžių, su patyčiomis gali susidurti įvairiai – tapdama/s žeminančio elgesio taikiniu, stebėdama/s patyčias ar pati / pats pažemindama/s kitą.
Nesvarbu, kuriame vaidmenyje atsidūrei – žinok, kad gali kreiptis į Vaikų liniją, jei dėl patyčių jautiesi blogai, kyla klausimų, kaip elgtis ar nežinai, kuo gali padėti sau arba kitam žmogui.
Kokie yra tie patyčių vaidmenys?
Jei paklausčiau tavęs, ar žinai, kas yra patyčios – greičiausiai atsakytumei teigiamai.
Tikriausia sunku surasti vaiką ar paauglį, kuris nebūtų vienokiu ar kitokiu būdu susidūręs su patyčiomis, nes tai elgesys, sutinkamas bene kiekvienoje mokykloje ar didesnėje vaikų grupėje. Kartais atrodo, kad sprendžiant patyčių situacijas yra svarbu surasti ir kažkaip nubausti tą žmogų, kuris tyčiojosi ir suteikti pagalbą tam, kuris patyrė patyčias. Taip, tikrai svarbu surasti skriaudėją ir nukentėjusįjį arba patyčių taikinį. Tačiau to negana.
Patyčios yra grupinis elgesys ir jos dažniausia vyksta ten, kur yra grupė vaikų ar paauglių. Tai reiškia, kad neretai skriaudėjas yra ne vienas, o turi savo palaikymo komandą, be to – yra visa grupė vaikų ar paauglių stebėtojų, matančių patyčių situaciją ir įvairiai į tai reaguojančių.
Jei stebi patyčias
Galbūt pats nepatiri patyčių, bet pažįsti skriaudžiamą vaiką ir svarstai, ar galėtumei ką nors pakeisti. Tikrai taip! Tu gali padėti sustabdyti patyčias.
1. Parodyk nepritarimą patyčioms
Tai vienas iš paprastų būdų prisidėti prie to, kad patyčių tavo aplinkoje būtų mažiau. Nepritarimą galima garsiai įvardyti: „Jūs dabar tyčiojatės, tai visai nejuokinga“. Pasitraukimas iš situacijos irgi rodo nepritarimą skriaudėjo veiksmams. Pasitraukti iš situacijos yra geriau, negu tiesiog stovėti ir tyliai stebėti patyčias.
2. Nesityčiok, nors taip elgiasi tavo draugai.
Lengva prisijungti prie kitų vaikų ir priekabiauti prie ko nors, kas yra silpnesnis. Nesityčiodama/s parodysi skriaudėjams, kad galima elgtis ir kitaip.
3. Pranešk suaugusiesiems
Yra tokių situacijų, kai bandymas apginti skriaudžiamą vaiką gali kelti grėsmę pačiam gynėjui. Tokiu atveju būtina įvertinti situaciją ir suprasti, ko gali sulaukti, jeigu bandysi priešintis ir stabdyti patyčias. Jeigu situacija nėra palanki įsikišti, kur kas verčiau kreiptis pagalbos į suaugusiuosius: mokytojus, tėvus ar kitus, kurie galėtų padėti sustabdyti patyčias.
4. Būk draugiška/s vaikui, kuris patiria patyčias
Parodyk jam, kad matai, kas jam vyksta ir kad tai tau rūpi. Jei gali, pasistenk dažniau būti su juo – skriaudėjams bus sunkiau tyčiotis, kai jis bus ne vienas.
5. Paragink pasipasakoti
Paragink vaiką, kuris patiria patyčias, pasipasakoti kam nors: suaugusiajam ar kitam žmogui, kuriuo jis pasitiki.
Nori pasikalbėti?
Paskambink 116111 arba parašyk: pokalbis internetu.
Informacijos šaltinis: vaikulinija.lt