Sedulinos al. 49, LT-31231 Visaginas/ Telefonas: +370 386 74642/ Įmonės kodas: 305629256/ El. paštas: edukacija@vivec.lt. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.
 
VŠĮ VISAGINO EDUKACIJŲ CENTRAS

Tyrimo „Sveikas gyvenimas“ rezultatai

Parašyta 2018 Rugsėjis 18, Antradienis 10:43

Tarptautinis projektas „Sveikas gyvenimas – pirmieji žingsniai kuriant laimingą ateitį“
(„Healthy life –first steps in creating happy future“) 
(Healthylife)
kodas Nr. LLI-329

Nors Visagino vaikai ir jaunuoliai turiningai leido vasaros atostogas, Visagino kūrybos namai tęsė projekto „Sveikas gyvenimas – pirmieji žingsniai kuriant laimingą ateitį“/ „Healthy life – first steps in creating happy future (Healthylife)/LLI-329 veiklas.

Visą birželio mėnesį buvo vykdomas tyrimas „Sveikas gyvenimas / Healthylife“, kurio tikslas – nustatyti ir įvertinti žinių lygį apie sveiką gyvenimo būdą ir aplinkos saugojimą tarp vaikų ir jaunimo iš rizikos grupių šeimų. Tyrimu buvo siekiama nustatyti sveiko gyvenimo būdo svarbą jaunimui – kaip jie žiūri į aktyvų gyvenimą, kiek jie žino apie sveiką mitybą, kiek iš jų sportuoja, kaip jie rūpinasi aplinka, taip pat buvo siekiama nustatyti jaunimo žinių lygį bei supratimą apie psichotropinių medžiagų neigiamą poveikį žmogaus organizmui.

Tyrime dalyvavo 78 respondentai, priklausantys rizikos grupės vaikams ir jaunimui. Pagal amžių respondentai pasiskirstė taip: 38 % – vaikai ir paaugliai nuo 10 iki 14 metų, bei 62 % sudarė jaunuoliai 15-18 metų amžiaus.

Liepos mėnesį Visagino kūrybos namų komanda su eksperto pagalba parengė tyrimo išvadas:

Žinios apie sveiką mitybą.

Maždaug pusė apklausoje dalyvavusių respondentų yra girdėję apie sveikos mitybos principus, tačiau iki galo nėra jų įsisavinę, todėl rekomenduotina plačiau aiškinti apie maitinimosi reguliarumą, sveikų produktų pasirinkimo galimybes, sveiką ir racionalų mitybos racioną, rodant konkrečius praktikinius pavyzdžius.  

Žinios apie aktyvų gyvenimo būdą ir sportą.

Didžioji dauguma apklaustų jaunuolių sportuoja ir žino apie sporto naudą sveikatai. Tačiau maždaug pusė jų nežino kuo skiriasi kardio ir jėgos treniruotės bei nesinaudoja lauko treniruokliais, todėl rekomenduotina aiškinti vaikams ir jaunimui apie aktyvaus gyvenimo būdo naudą bei skatinti juos dalyvauti ir užsiiminėti aktyvesniu sportu gryname ore, siekiant išvengti nutukimo ir kardio sistemos sutrikimų.  

Žinios apie žalingus įpročius.

Rezultatai rodo, kad tėvų daroma įtaka vaikams yra pagrindinė priežastis, dėl kurios vėliau jaunuoliai pasirenka vartoti psichiką veikiančias medžiagas, todėl vaikų ir jaunuolių gyvenančių rizikos šeimose švietimas apie žalingus įpročius rekomenduotinas, ypatingai atkreipiant dėmesį į ateinančias naujoves ir šioje gyvenimo srityje, tokias kaip pavyzdžiui elektroninės cigaretės, spalvoti ir modernūs cigarečių žiebtuvėliai (kartais papuošti animacinių filmų veikėjais), įvairūs alkoholiniai kokteiliai ir pan.

Žinios apie ekologiją.

Jaunimo nuomone, prisidėti prie ekologinių problemų sprendimo, dažniausiai galima rūšiuojant šiukšles, tvarkyti teritorijas ir mažiau naudoti automobilius. Rekomenduotina mokyti ir šviesti bendruomenę apie tai, kad rūpinimasis gamtos apsauga visų mūsų bendras reikalas. Tikslinga kalbėti su jais apie ekologines problemas, nes matoma nuomonių koncentracija į šiukšles bei jų rūšiavimą, pamirštant kitas ekologines problemas.

Pilną ataskaitą apie tyrimo resultatus ir rekomendacijas galima rasti čia (anglų kalba).

Atliktas tyrimas identifikavo pagrindines žinių spragas, todėl projekto vykdymo metu bus rengiamos edukacinės programos šiomis temomis: „Ekologija“, Sveika mityba“, „Aktyvus gyvenimo būdas“ bei „Žalingi įpročiai“. Paruoštos programos bus aprobuojamos su tiksline projekto grupe – vaikai ir jaunuoliai, priklausantys rizikos grupei. Programos bus įgyvendinamos nuo 2019 metų sausio mėnesio.

Dėl papildomos informacijos apie projekto edukacines veiklas maloniai prašome kreiptis į R. Černovienę, el. p. rimute.cernoviene@vkn.lt

Primename, kad 2014–2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programa siekia prisidėti prie darnaus programos teritorijos vystymosi padėdama jai tapti patrauklia ir konkurencinga vieta gyventi, dirbti ir apsilankyti.

Dėl papildomos informacijos prašome kreiptis į Eleną Malyavko, elena.malyavko@vkn.lt. 
Daugiau informacijos apie Latvijos – Lietuvos bendradarbiavimo apibus sienos programą galima rasti www.latlit.eu ir www.europa.eu
Šis straipsnis parengtas naudojant Europos Sąjungos finansinę paramą. Už šio straipsnio turinį atsako Visagino kūrybos namai. Jokiomis aplinkybėmis negali būti laikoma, kad jis atspindi Europos Sąjungos nuomonę. www.latlit.eu  ir www.europa.eu.
Projektą finansuoja 2014-2020 Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos programa.